A mélytengeri halakból származó omega-3 esszenciális zsírsavak kulcsfontosságú szerepet játszanak a különböző szív- és érrendszeri, illetve még egy sor más betegség kialakulásának megelőzésében.
Hogy milyen betegségek kialakulásának kockázatát csökkenti a megfelelő mennyiségű omega-3 bevitel? Tudd meg itt>>>
Az omega-3 zsírsavak emellett a sejtmembrán egészségéért és áteresztőképességéért is felelnek. Hogy mit jelent ez pontosan? Olvass tovább, azonnal kiderül>>>
Miért fontos a sejtmembrán áteresztőképesség?
A sejtmembrán áteresztőképesség megértéséhez először is tisztázzuk, hogy mi az a sejtmembrán!
A sejtmembrán valójában a sejthártya, ami az összes sejtünk külső felszínén megtalálható. A sejthártya feladata, hogy a sejt teljes belső állományát körbevegye és elkülönítse a sejt külső állományából. Ugyanakkor a sejtmembrán teremti meg a kapcsolatot is a sejt külső és belső környezete, illetve a sejt és más sejtek között.
Az áteresztőképessége tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy a sejtek közötti kapcsolat, illetve a külső-belső összhang meglegyen.
A sejtmembrán alapját a kettős lipid réteg alkotja amelyhez különböző fehérje komponensek kapcsolódnak.
Minden sejtmembrán az éppen aktuális feladatának megfelelő tulajdonságokkal és funkcióval rendelkezik.
Ha ezek a membránok vagy sejthártyák egészséges működése valami ok folytán, akadályba ütközik, az a szervezet egészére kihat.
A sejt, sejtmembrán és az omega-3 kapcsolata
A sejtek egészséges működéséhez folyamatos tápanyag-ellátottságra van szükség. Ezért a sejtek igyekeznek ezeket felvenni, illetve, amire már nincs szükségük, azt folyadékcseppek formájában leadni.
A sejtmembrán szelektíven áteresztő képességű és szabályozni tudja azt, ami a sejtbe bekerül és onnan kilép. Amolyan szűrő mechanizmusként működik és megválogatja, hogy mit enged be és mit enged ki a sejtből. Emellett pedig a másik elengedhetetlen funkciója az, hogy a sejt működéséhez szükséges összetevőket is tartalmazza.
A modernkori táplálkozás azonban túlzottan magas omega-6 zsírsav bevitellel jár. Az omega-6 pedig keményíti a membránt, ezáltal ront sejtmembrán áteresztőképesség hatásfokán.
Ha a sejthártya áteresztőképessége csökken, a sejt nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, gyakorlatilag éhezni fog és megbetegszik.
A megoldás a másik esszenciális zsírsav: a omega-3 megfelelő mennyiségű fogyasztása. Az omega-3 zsírsav ugyanis áteresztővé teszi a sejtmembránt.
A sejtszintű éhezés és a szervezetben kialakuló különböző gyulladásos elváltozások is az omega 6:3 zsírsav-egyensúly drámai eltolódásának következményei.
Ezért előzd meg a bajt, és fogyassz kiváló minőségű, lehetőleg polifenolokban gazdag és folyékony omega-3 étrend kiegészítőt!
Ha a sejtmembrán áteresztőképesség, illetve az egészségmegőrzés kapcsán többre is kíváncsi vagy, vedd fel a kapcsolatot azzal az ismerősöddel, aki ajánlotta neked ezt a cikket, ő örömmel segít neked!
0 hozzászólás