A magas vérnyomás valódi veszélye, hogy évekig, sőt évtizedekig észrevétlenül, tünetmentesen károsíthatja az ereket, érfalakat és a szerveket egyaránt. Hogyan alakul ki? Mi okozza? És hogyan lehet úrrá lenni rajta? Tudd meg a mai blogcikkünkből!>>>
Mi is az a magas vérnyomás?
A magas vérnyomás, vagy más néven hipertónia világszinten vezető egészségügyi probléma. A hazai statisztikai adatok szerint, minden harmadik magyar ember magas vérnyomás betegségben szenved. Ebben az a legrosszabb, hogy vannak, akik nem is tudnak róla (nagyjából 1 millió fő), így orvosi kezelést és életmódbeli iránymutatást sem kapnak!
A hipertóniának ugyanis nincsenek érezhető tünetei. Sok esetben még akkor sem, amikor az értékek rendkívül magasba szöknek.
Szomorú adat, de a legfrissebb kimutatások szerint az egy év alatt elhalálozott magyar állampolgárok 50%-a a magas vérnyomással is erősen összefüggő szív- és érrendszeri betegségekben hunyt el.
Ezért is fontos hogy rendszeresen figyelemmel kísérd a vérnyomásod és minimum évente egyszer a kezelőorvos is megmérje. Ha pedig a betegség már kialakult, a kezelőorvos által előírt protokoll szerint évente többször is.
A vérnyomás az erekben keringő vér érfalakra ható nyomásának értéke. Ez a nyomás folyamatosan változó, hiszen a keringésünk egy összetett, egymással összefüggő rendszernek (agy, szív, vérerek stb.) köszönhető.
Magas vérnyomás esetén az érfalakra ható nyomás tartósan magas, melynek oka az esetek többségében ismeretlen.
Mi növelheti a hipertónia kialakulását?
Habár a pontos ok a legtöbbször ismeretlen, az orvosok már régóta tudják, hogy a magas vérnyomás előfordulása nagyságrendekkel gyakoribb azok körében, akik:
- túlsúllyal küzdenek
- felfokozott, stresszes életmódot folytatnak és keveset pihenek
- dohányoznak
Ebből is látszik, hogy enyhe hipertónia esetén az azonnali tudatos életmódváltás és az egészségtudatos táplálkozásra való átállás jelentős javulást hozhat. Továbbá, súlyosabb esetekben is eredményesen egészíthetik ki a kezelőorvos által előírt terápiát.
Ennek részeként érdemes omega-3 étrend-kiegészítővel támogatni a szervezet egyensúlyi állapotának elérését és fenntartását, valamint a szív-és érrendszer megfelelő működését.
A megnövelt omega-3 zsírsav bevitel ugyanis jótékonyan hathat a keringési rendszerre, ami erősen meghatározza a mért vérnyomásértékeket.
Ha tetszett vagy hasznosnak találod ezt a cikket, csatlakozz támogató, motiváló közösségünkhöz, ahol hétről-hétre újabb és újabb hasznos információkkal folyamatosan előrelendítünk, támogatunk és motiválunk!
0 hozzászólás