A gluténérzékenység (mn. lisztérzékenység, cöliákia) a világ népességének 1-2%-át érintő autoimmun eredetű betegség.
Gyakran emésztési problémákat okoz, ugyanakkor hosszú távon az egész szervezetre kihat. Jelentős életmódváltásal azonban a tünetei enyhíthetőek, az életminőség javítható és az állapot további romlása is megakadályozható.>>>
Fáj és puffad a hasad? A háttérben gluténérzékenység is lehet
A gluténérzékenység közvetett kiváltó oka a különböző gabonafélékben megtalálható glutén.
A glutén valójában két fehérje együttese: a gliadin és a glutenin közül az előbbi váltja ki azt az autoimmun reakciót, amely során a szervezet önmaga ellen fordul.
Az autoimmun betegségek sajátossága, hogy az immunrendszer túl erősen avatkozik be egy-egy folyamatba és idegennek vélt, valójában saját sejteket kezd pusztítani.
Miért lesz érzékeny a gluténra az emésztőrendszer?
Az emésztőrendszer gluténnel szembeni érzékenységének kiváltó oka ma még nem teljesen tisztázott, de általánosan elmondható, hogy az autoimmun betegségekre hajlamosító tényező lehet:
- a genetikai érintettség (öröklődés)
- egészségtelen (zsírokban és szénhidrátokban gazdag étrend)
- környezeti tényezők (pl. stressz)
- bizonyos fertőzések és kórokozók bejutása a szervezetbe
Ha már kialakult, nincs visszaút, vagy mégis?
A lisztérzékenység olyan betegség, amit az orvostudomány mai állása szerint ugyan meggyógyítani nem lehet, de azonnali és drasztikus életmódváltással a kellemetlen tünetek jelentősen enyhíthetőek és az életminőség is javítható.
Az autoimmun betegségek tünetei a szervezetben kialakuló gyulladások mérséklésével enyhíthetőek. Ezért, gluténérzékenység esetén a szakorvos, illetve gasztroenterológus által előírt szigorú gluténmentes diéta, valamint egyéb javallatok mellett, az erősen gyulladáscsökkentő hatásáról ismert megfelelő omega-3 esszenciális zsírsavak bevitele is hasznos lehet.
Ha már omega-3, akkor ne érd be kevesebbel: válaszd a tiszta, magas hatóanyag-tartalmú, polifenolokban gazdag változatot!
Ha a témával kapcsolatban többre is kíváncsi vagy, tarts velünk legközelebb is, amikor a cöliákia 3 legnagyobb veszélyéről lesz szó, illetve keress minket az elérhetőségeinken>>>
0 hozzászólás