Az omega-3 étrend-kiegészítő szedésével és a szintén omega-3-at tartalmazó ételek elfogyasztásával is az egészséged szempontjából nélkülözhetetlen esszenciális zsírsavakhoz juttathatod a szervezetedet. A magas omega-3 zsírsav tartalmú étrend előnyös, de bizonyos szempontból veszélyes is. Hogy miért? A folytatásból kiderül.
Az omega-3 étrend-kiegészítő kiválasztásának alapszabálya
Egy minőségi omega-3 étrend-kiegészítő nagy segítséget jelenthet a helyes omega-3 és omega-6 zsírsavszint beállításában. Ez az egyensúly az egészségünk alapja. A piacon azonban nagy a szórás. Légy körültekintő, mert a különböző termékek között hatalmas minőségi eltérések vannak!
Az omega-3 a természetes forrásaiban – az omega-3 zsírsav természetes forrásai leginkább: a lazac, a makréla, a szardínia, a hering, a pisztráng, a tonhal, illetve a különböző tengeri herkenytűk és a tojás – nem önmagában van jelen, hanem polifenolokkal együtt, amelyek felerősítik az egészségvédő hatását.
Itt bukik el a legtöbb omega-3 étrend-kiegészítő. A gyártók többsége ugyanis csak az esszenciális zsírsavakra koncentrál, és közben megfeledkeznek a polifenolokról. A polifenolok pedig kiemelt szerepet játszanak a sejtek oxidációs folyamatainak gátlásában, a sejtfalat védő hatásuk jelentős.
Tehát kizárólag olyan omega-3 étrend-kiegészítőt érdemes szedni, amelyben a polifenolok is megtalálhatóak!
Omega-3 étrend-kiegészítő vagy lazac: melyik a jobb?
Azok, akik a elsősorban a természetes forrásokat részesítik előnyben, hajlamosak mellőzni a halolaj készítményeket és igyekeznek omega-3 zsírsavakban gazdag fogásokkal biztosítani a szervezetük számára szükséges esszenciális zsírsav mennyiséget.
A hivatalos ajánlás szerint heti 1x-2x, idősebb korban, illetve férfiak esetében heti 1x-4x nagyjából 125 g lazac, tonhal, pisztráng stb. fogyasztása megengedett, sőt, ajánlott. Azonban ez a mennyiség sem feltétlenül biztosítja a szervezet számára szükséges omega-3 zsírsav mennyiséget. (A pontos beviteli mennyiség megállapításához a már nálunk is elérhető omega zsírsav teszt nyújthat segítséget.)
Ennek ellenére túlzásokba esni és lényegesen megemelni a heti haladagot nem érdemes, sőt, egyenesen káros is lehet!
A tengeri forrásból érkező halakban és egyebekben ugyanis nagy mennyiségű higany és PCB-k halmozódhatnak fel! A higany rendkívül mérgező anyag, ami az idegrendszert és fontos enzimeket is károsíthat. A PCB-k pedig erősen rákkeltő kémiai vegyületek. Tehát nem árt az óvatosság. De akkor mi a megoldás?
A megoldás: a 100%-ban higany- és PCB-mentes, nagy tisztaságú és minőségi omega-3 étrend-kiegészítő szedése. Ne érd be kevesebbel!
Ha tetszett vagy hasznosnak találod ezt a cikket, csatlakozz támogató, motiváló közösségünkhöz, ahol hétről-hétre újabb és újabb hasznos információkkal folyamatosan előrelendítünk, támogatunk és motiválunk!
0 hozzászólás