A mentális betegségek kialakulásával kapcsolatban számos elmélet látott már napvilágot, de még napjainkban is viszonylag kevés szó esik a mentális betegségek és a szervezet omega-3 zsírsav szintje közötti kapcsolatról. Úgy tűnik, hogy a különböző lelki és agyi funkciózavarok kialakulásában jelentős szerepet játszhat a csökkent omega-3 ellátottság>>>
Mentális betegségek más megvilágításból
A mentális betegségek (pl. a depresszió) kialakulásában, ahogy már egy korábbi cikkben is olvashattad, komoly szerepe lehet a különböző szervi és idegrendszeri betegségeknek, mint pl. az epilepsziának és az agyvérzésnek.
Ugyanakkor az agysejteket körülvevő sejthártya sérülései és áteresztőképességének zavarai is megnehezíthetik az agysejtek közötti kommunikációt. Ez pedig bizonyos agyi funkciók romlásához, mentális betegségek kialakulásához és tartós idegkárosodáshoz is vezethet.
Az omega-3 zsírsav a megelőzés kulcsa?
Az agy és az agysejtek körüli hártya rendkívül nagy mennyiségben tartalmaz omega-3 zsírsavakat és az agynak, illetve a sejthártyának (sejtmembrán) szükségük is van az omega-3-ból származó esszenciális DHA és EPA zsírsavakra az egészséges működéshez.
Ismerd meg a megelőzés kulcsát!
A fő problémát a modernkori táplálkozás jelenti, ami a legtöbb országban jelentősen eltolódott az omega-6 zsírsav irányába. Ez azt jelenti, hogy a Földön élő nagyjából 8 milliárd ember többsége sokkal kevesebb omega-3 zsírsav tartalmú zsíros húsú halat fogyaszt, mint elődeink. Ugyanakkor nagyságrendekkel több gabonából és csirkéből, illetve más állati fehérjéből készült élelmiszerekkel táplálkozik. Ez miért probléma? Tudd meg itt>>>
Milyen mentális zavarokat előzhetsz meg a bőséges omega-3 fogyasztással?
Az elégtelen omega-3 zsírsav ellátottság zavara:
- növelheti a depresszióra való hajlamot
- fokozhatja az ingerlékenységet és az agresszivitást
- erősítheti a rossz lelkiállapotot, érdektelenséget és apátiát, tehát közvetve több súlyos mentális betegség kialakulásában is szerepet játszhat.
Azoknál a népeknél, amelyeknél az egy főre eső évi halfogyasztás kiemelkedően magas (pl. japánok – 73 kg/év/fő) a depresszió és egyéb mentális betegségek kialakulásának kockázata lényegesen kisebb, mint más, halfogyasztásban a sor végén kullógó nemzetek (pl. Egyesült Államok és Magyarország) esetében.
Már csak ezért is érdemes hetente 2-3-szor tengeri halas fogást tenni az asztalra, illetve kiválóan hasznosuló, magas hatóanyag-tartalmú kiváló omega-3 étrend-kiegészítővel támogatni a szervezeted az egészségmegőrzéséhez szükséges egyensúly helyreállításában és fenntartásában.
Még többre is kíváncsi vagy? Csatlakozz hozzánk a Facebook-on is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg az omega-6:3 zsírsav-egyensúllyal és az egészséges zsírsav szint biztosításával kapcsolatban>>>
0 hozzászólás