A D-vitamin az egészségmegőrzés egyik alapvitaminja. Jótékony tulajdonságai akkor érvényesülhetnek igazán, ha a D-vitamin megfelelő mennyiségben jut be a szervezetünkbe, a hatását pedig más, elengedhetetlenül fontos vitaminok, ásványi anyagok és tápanyagok egészítik ki.
A jelenkorunk talán legnagyobb kihívását jelentő, új koronavírus elleni küzdelemben az erős immunrendszer döntő fontosságú lehet. A D-vitamin pedig többek között épp az egészséges immunrendszer kialakításában játszik döntő szerepet. Érdemes tehát tudatosan odafigyelni a megfelelő D-vitamin szint fenntartására. Hogy hogyan? Azonnal eláruljuk!
A D-vitamin jótékony hatásai: te mindegyiket ismered?
Nem kérdés, hogy a D-vitamin az immunrendszerünk egyik legfontosabb védőbástyája. Emellett azonban szabályozza a kálciumszintünket is, mert fokozza a kálcium csontokba és fogakba való beépülését. Ezzel tehát jelentősen hozzájárulhat az ép csontozat és fogak kialakulásához, illetve megőrzéséhez.
Sőt, az optimális D-vitamin szint fenntartásával biztosíthatjuk az agyunk hosszú távú normál működését is.
A D-vitamin az omega-3 esszenciális zsírsav mellett a sejtek inzulinfelvevő képességének növelésében is részt vesz. Így tehát akár az inzulinrezisztencia visszafordtásában is segítséget nyújthat. Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája, amit érdemes rendkívül komolyan venni. Többet is olvashatsz róla egy másik cikkünkben.
A D-vitamin hiánya súlyos következményekkel járhat
Habár a D-vitamin napjainkban elsősorban az immunrendszer erősítése miatt került előtérbe, nem árt tudni, hogy a hiánya:
- a csontjaink és a fogaink látványos gyengülését idézheti elő
- fokozhatja a betegségekkel szembeni fogékonyságot
- és fokozhatja a feledékenységet is, ami hosszabb távon jelentősen megnövelheti az időskori elbutulás (demencia) és Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát
Szerencsére többféle módon is bejuttathatjuk a szervezetünkbe, de ahhoz, hogy az egészségmegőrzésünk hatékony védőpajzsa lehessen, nem elég levenni az első D-vitamin tartalmú készítményt a drogériák polcairól.
Töltődj fel: a D-vitamin forrásai
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ám létezik már vízben oldódó változata is. Nem tartozik a klasszikus értelemben vett vitaminok közé, hiszen egy olyan anyag, amit a szervezetünk megfelelő mennyiségű napfény hatására önmaga is képes előállítani. Az ehhez szükséges napsütéses órák száma viszont hazánkban nem elegendően biztosított.
A jól ismert tavaszi fáradtság, illetve az ősszel és télen gyakrabban jelentkező vírusos, illetve bakteriális fertőzések is a gyengülő immunrendszer számlájára írhatóak. Ezért, amikor végre beköszönt a tavasz és a nyár, érdemes minél több időt a szabadban tölteni, de csak a megfelelő fényvédelem biztosítása mellett.
E heti kihívásunk Neked: napi egy séta a szabadban!
Napi egy séta ugyanis:
- fokozza a D-vitamin szintet,
- erősíti az immunrendszert,
- feltölt energiával,
- jobb kedvre derít
- csökkenti a stresszt
Azonban ha biztosra akarsz menni, a napi egy séta mellett fogyassz komplex összetételű és hatékony immunrendszer-erősítő készítményt is!
Méghozzá azért, mert a szervezetednek más fontos vitaminokra, ásványi anyagokra és tápanyagokra, nyomelemekre is szüksége van. Mivel azonban a mai élelmiszerek tápanyag- és egyéb hasznosanyag-tartalma meg sem közelíti a 4-5 évtizeddel ezelőtti értékeket, a számodra szükséges mennyiséget kizárólag az egészségtudatos táplálkozással ma már nem tudod fedezni.
Keress olyan étrendkiegészítőt, ami természetes anyagokból kivont összetevői között a D-vitamin mellett bőségesen tartalmaz: C- és K-vitamint, polifenolokat, karotinoidokat, béta-glükánt és biotint is!
Ha többre is kíváncsi vagy, vedd fel a kapcsolatot azzal az ismerősöddel, aki ajánlotta neked ezt a cikket, ő örömmel segít neked!
0 hozzászólás